Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta

Jak przebiega pierwsza wizyta?

1. Zaczniemy od wywiadu żywieniowego i zdrowotnego – omówimy dotychczasowy sposób żywienia, dolegliwości, przebyte choroby, wcześniejsze próby odchudzania czy zmiany nawyków żywieniowych. Warto na wizytę przynieść wyniki badań z ostatniego półrocza oraz listę przyjmowanych leków i suplementów.

2. Omówimy Twój aktualny styl życia, aktywność fizyczną, upodobania kulinarne. Zabierz ze sobą dzienniczek żywieniowy. W dzienniczku żywieniowym powinny być zapisane spożywane produkty z ostatnich 3 dni przed wizytą. Dzienniczek powinien zawierać informacje o godzinie spożycia każdego posiłku, składzie posiłku oraz jego objętości. Jeśli zdarza się podjadać coś między głównymi posiłkami, również należy to ująć w dzienniczku. Jeśli pojawiają się jakieś dolegliwości okołoposiłkowe (np. wzdęcia, odbijania, zgaga) również należy je opisać. Warto też stworzyć listę produktów, których się nie jada (np. krowi nabiał, ryby, brukselka).
Kolejną istotną informacją jest ilości i jakość wypijanych płynów. (np. 3 szklanki herbaty, 2 małe kawy, sok pomidorowy 330 ml)

3. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, podczas wizyty wykonam analizę składu Twojego ciała i pomiary antropometryczne. W dniu wizyty zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego oraz nie spożywaj obfitego posiłku na 1-2 godziny przed pomiarami. Pomiary odbywają się w bieliźnie. Warto też ubrać się tak, aby odsłonięcie stóp nie sprawiało problemu. Analizator składu ciała działa na zasadzie impulsu elektrycznego (nic nie poczujesz), dlatego musi mieć kontakt z bosymi stopami. Przeciwwskazaniem do wykonania tego badania są: epilepsja, ciąża i wszczepiony rozrusznik serca.

4. Omówię wyniki badania oraz ustalimy cele priorytetowe, częstotliwość spotkań oraz schemat postępowania.

5. Pierwsze zalecenia otrzymasz już na pierwszej wizycie. Pory posiłków oraz ich forma będzie dostosowana do Twojego stylu życia oraz obowiązków (np. pracy, opieki nad innymi członkami rodziny). Otrzymasz również pierwsze przepisy.

6. Na pierwsze spotkanie zarezerwuj sobie minimum godzinę. Cała rozmowa jest poufna, dlatego warto powiedzieć o wszystkim co istotne do skutecznego przeprowadzenia procesu zmiany, bez obaw i skrępowania.

Dzienniczek żywieniowy